Wyjątkowa lekcja o wyjątkowych sprawach
Zagadnienie handlu ludźmi, przymusowej pracy, nietolerancji- to niezwykle ważne zagadnienia. O tych właśnie sprawach uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych we Włocławku rozmawiali z policjantami. Spotkanie wzbogaciła z pewnością sceneria, w jakiej zostało zrealizowane- warunki, okoliczności przypominające niejednokrotnie miejsca, do których trafiają osoby z handlu.
„Przestępstwo dotyczące handlu ludźmi godzi w najwrażliwsze sfery człowieka, w prawo do decydowania o sobie, o swoim życiu, o wyborze miejsca pobytu i sposobu postępowania. Człowiek staje się towarem o wartości handlowej z wyznaczoną datą przydatności do celów zamierzonych przez sprawców. Najczęściej to eksploatacja seksualna lub ekonomiczna, w tym praca przymusowa, żebractwo, zmuszanie do kradzieży lub popełniania innych przestępstw, przymusowe pobieranie organów”- ten opis zjawiska handlu ludźmi powinien towarzyszyć każdej osobie, która podejmuje się wyjazdu za granicę za tzw.pracą.
Wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę kraju w poszukiwaniu pracy. Korzysta wówczas z oficjalnych stron, informacji o życiu i warunkach pracy w kraju, do którego się wybiera.
Niestety w wielu przypadkach osoby wyjeżdżające nie zwracają na to uwagi. Później następuje niemiłe rozczarowanie, a nawet okoliczności, z których nie ma możliwości odwrotu.
Osoba staje się „niewolnikiem”.
O takich właśnie sprawach, o elementach,które warto wziąć pod uwagę wyjeżdżając za granicę dowiedzieli się uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w czasie spotkania z włocławskimi policjantami.
Lekcja to była niezwykła. Sceneria, w jakiej była prowadzona, przypominała niejednokrotnie miejsca, do których trafiają osoby z handlu ludźmi. Brud, brak sanitariatów, płacz dzieci, warunki uwłaczające człowieczeństwu- takie właśnie próbowano odtworzyć realizując spotkanie w starej kotłowni, w pomieszczeniach piwnicznych szkoły.
Co powinni zapamiętać uczniowie po tej lekcji?- oto kilka podpowiedzi:
- sprawdź, czy pośrednik pracy posiada odpowiedni certyfikat (wykaz agencji zatrudnienia znajduje się na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl);
- odradzamy korzystanie z ofert pracy zamieszczonych w prasie zawierających jedynie numer telefonu kontaktowego oraz spotkań z pośrednikiem pracy poza biurem firmy (np.na dworcu, w kawiarni);
- pamiętaj, że polski pośrednik nie ma prawa do pobierania opłat za załatwienie pracy;
- sprawdź w rejestrze, czy dany pośrednik ma zgłoszoną działalność gospodarczą, od jak dawna i czy posiada własne biuro;
- zanim wyjedziesz za granicę, domagaj się od pośrednika spisania umowy, w której będą podane m.in.nazwa pracodawcy, warunki pracy, płacy, niezależne świadczenia itp.;
- nie płać z góry bez pokwitowania i poza biurem firmy;
- pamiętaj, że agencja pośrednicząca do pracy za granicą powinna kierować Cię do pracodawcy a nie do innego zagranicznego pośrednika. Pracodawcą tym może być także zagraniczna agencja pracy tymczasowej.