Debata społeczna nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym
Wczoraj w budynku Zakładu Aktywności Zawodowej przy ul. Łęgskiej odbyła się debata pn. „Bezpieczna droga – wygrane życie”. Jej organizatorem była Komenda Miejska Policji we Włocławku przy współudziale miejskiego Zakładu Aktywności Zawodowej. Na spotkanie przybyli przedstawiciele służb, instytucji i podmiotów, które wspólnie z policją dbają o bezpieczeństwo na drogach.
Przed godziną 11 wczoraj (23.10.2019) w sali konferencyjnej Zakładu Aktywności Zawodowej we Włocławku zebranych gości przywitał p.o. Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji we Włocławku podinsp. Jarosław Stocki. Na zaproszenie przybyli: z-ca prezydenta miasta, przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Wojewódzkiego, Powiatowego i Miejskiego Zarządu Dróg, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz społeczność miasta.
Intencją spotkania było wypracowanie z mieszkańcami wspólnych rozwiązań w zakresie poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Na pytania zainteresowanych odpowiadali specjaliści z tej dziedziny. Poruszano m.in. kwestię zdarzeń drogowych, programów profilaktycznych skierowanych do określonych grup odbiorców czy funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jako formę kontaktu z policją w przypadku zaistnienia niepokojącej sytuacji. Przedstawiciele policji przygotowali w swojej prezentacji także filmy prewencyjne wykorzystywane w policyjnych kampaniach o bezpieczeństwie, dotyczące najczęstszych zdarzeń na drodze. W dyskusji ze strony mieszkańców głos zabierały osoby należące do zróżnicowanych grup wiekowych, wskazując na potrzebne ich zdaniem modernizacje infrastruktury. Zwracali także uwagę na konkretne przykłady niebezpiecznych zachowań uczestników ruchu.
Debata została dodatkowo wzbogacona prelekcją przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku, który odniósł się do kwestii bezpieczeństwa w naszych domach, związanych z rozpoczynającym się sezonem grzewczym. Zaprezentował produkty, które należy stosować w związku z użytkowaniem pieców opałowych, by zminimalizować zagrożenia dotyczące zatruć czadem.
Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli sprawdzić za pomocą alkogogli i narkogogli wpływ, jaki na nasze zmysły mają alkohol i środki odurzające, które przyczyniają się do niebezpiecznych zdarzeń. Sprzęt ten policjanci wykorzystują głównie podczas spotkań z młodzieżą. Służy on uświadamianiu, jakie zagrożenie niesie ze sobą spożywanie alkoholu i zażywanie narkotyków. Dodatkowo chętni mogli zajrzeć do specjalnej tuby, która pokazywała wpływ elementów odblaskowych na widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Wszelkie spostrzeżenia i sugestie przekazywane przez uczestników dyskusji posłużą policjantom i współpracującym z nimi podmiotami do planowania i organizacji wspólnych działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.47 MB)