O służbie przewodnika psa policyjnego na antenie Radia Hit
Włocławscy policjanci po raz kolejny gościli w studiu radiowym, aby przybliżyć słuchaczom specyfikę swojej służby. Tym razem rozmawialiśmy w Radiu Hit o zadaniach realizowanych przez przewodnika psa służbowego i jego czworonożnych towarzyszy.
Natura obdarzyła psy niezwykłą psychiką i silnie rozwiniętymi zmysłami – węchu, słuchu i wzroku. Nic więc dziwnego, że zwierzęta te są powszechnie wykorzystywane w policyjnej służbie. Również włocławska komenda dysponuje kilkunastoma odpowiednio przeszkolonymi psami, które na co dzień wspierają funkcjonariuszy podczas różnego rodzaju zadań. O tym jakie są to zadania i jak wygląda służba przewodnika psa policyjnego opowiedział mł. asp. Michał Kaczmarek z Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego. Podczas służb towarzyszą mu patrolowy owczarek niemiecki – Atek, lub tropiąca Hera – owczarek belgijski.
Policjant wyjaśnił słuchaczom, że przewodnikami psów policyjnych nie są osoby z przypadku. Do tego rodzaju służby trzeba mieć odpowiednie predyspozycje, a przede wszystkim kochać zwierzęta i umieć z nimi pracować. Podobnie jest w przypadku psów – nie każdy może służyć w policyjnych szeregach, a to, czy zwierzę ma odpowiednie cechy, by pracować w naszej formacji, jest szczegółowo sprawdzane podczas różnego rodzaju testów.
Funkcjonariusz omówił także zadania realizowane przez psy policyjne, a tych jest niemało. Począwszy od patrolowania, poprzez tropienie śladów ludzkich za osobami zaginionymi, czy też sprawcami przestępstw, ponadto wyszukiwanie zapachów narkotyków, zapachów materiałów wybuchowych i wiele innych.
Policjant podkreślił również, że policyjny przewodnik i jego pies muszą mieć do siebie pełne zaufanie, stanowić zgrany zespół, bo ma to wymierny wpływ na skuteczność podejmowanych działań. Więź ta jest wypracowywana i pogłębiana przez wiele lat poprzez wspólne służby, szkolenia i spędzany razem czas.
Psy, które zakończyły służbę w Policji, nie są pozbawione opieki. Pozostają dożywotnio na stanie swojej jednostki, a ich opiekunem w pierwszej kolejności zostaje dotychczasowy przewodnik. W ten sposób docenia się ciężką wieloletnią pracę zwierząt, ich zaangażowanie i oddanie.
Jeżeli więc lubisz pracować ze zwierzętami i myślisz o tym, aby związać z nimi swoją przyszłość, zostań policyjnym przewodnikiem psa służbowego. Wszelkie informacje dotyczące naboru do Policji dostępne są pod linkiem: https://kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/kb/zostan-kims-wyjatkowym/75826,ZOSTAN-KIMS-WYJATKOWYM.html