Zakończenie szkolenia „Bezpieczna Kobieta”
Komenda Miejska Policji we Włocławku zakończyła szkolenie dla kobiet z powiatu włocławskiego w ramach programu prewencyjnego „Bezpieczna Kobieta”. Realizacja VII edycji projektu odbywała się od marca do czerwca 2016 roku. Dzięki inicjatywie przez 7 lat przeszkolono 350 kobiet z Włocławka i powiatu.
Kurs składał się z dwóch bloków- teoretycznego i praktycznego. Każdy z bloków realizowany był przez 18 godz. Tematyka szkolenia obejmowała zajęcia teoretyczne z zakresu prawa, psychologii, prewencji i ratownictwa medycznego oraz zajęcia praktyczne z zakresu samoobrony. Realizacja tego przedsięwzięcia przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa kobiet, do przełamania obojętności mieszkańców na przemoc i agresję oraz do promocji zdrowego i aktywnego trybu życia. Nabyta w trakcie szkolenia wiedza może okazać się zbawienna w sytuacji bezpośredniego zagrożenia.
Z uwagi na potrzebę zrealizowania wspomnianej tematyki zwróciliśmy się z prośbą do specjalistów z wybranych dziedzin o poprowadzenie zajęć. Zajęcia z zakresu:
- psychologii, obejmujące wybrane zagadnienia: źródła agresji u człowieka, agresji jako źródła stresu, kobiety wobec agresji, sposobu radzenia sobie z osobami agresywnymi, asertywności, itp. prowadziła psycholog Pani Aneta Sokołowska,
- prawa, obejmujące wybrane zagadnienia: prawną obronę przed napastnikiem, granice obrony koniecznej, przemoc w rodzinie, znęcanie się omówił Pan Mateusz Łątkowski z Kancelarii Adwokackiej i Kancelarii Prawa Kanonicznego,
- prewencji kryminalnej – zapobieganie niektórym rodzajom przestępstw (włamania, napady, kradzieże, zgwałcenia), rodzaje narzędzi służących do samoobrony, przemoc w rodzinie zostały przedstawione przez specjalistę Wydziału Prewencji Edytę Olszewską,
- ratownictwa medycznego – pierwsza pomoc przedlekarska w przypadkach złamań kości, oparzeń, krwawień tętniczych i żylnych, omdleń, zatrzymania akcji serca, oddechu – zostały omówione i przedstawione praktycznie przez ratownika medycznego Pana Andrzeja Korżana,
- samoobrony i technik interwencyjnych obejmujący trening i symulacje zagrożeń oraz podstawowe sposoby obrony przed napastnikiem prowadził instruktor samoobrony Krzysztof Urbański.
16 czerwca 2016r. o godzinie 16 w komendzie odbyło się uroczyste zakończenie programu „Bezpieczna Kobieta” podczas którego 30 uczestniczek otrzymało certyfikat ukończenia szkolenia.
Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności podniosą poczucie bezpieczeństwa, ale jednocześnie nie będzie okazji, aby tę wiedzę wykorzystać w rzeczywistości.
Wszystkim uczestniczkom gratulujemy i już zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji.