Nagrody za spektakl profilaktyczny „Szyba”
VIII Włocławski Przegląd Spektakli Profilaktycznych za nami. Grand Prix i nagrodę publiczności zdobyła grupa teatralna „Fotoplastikon” z Zespołu Szkół nr 3 we Włocławku. Specjalne wyróżnienie od jury trafiło do młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 23 we Włocławku występującej w grupie „Nieupoważnionym Wstęp Wzbroniony”.
Wydział Prewencji włocławskiej komendy policji wspólnie z Urzędem Miasta, Starostwem Powiatowym i Centrum Kultury Browar B, po raz kolejny zorganizował Włocławski Przegląd Spektakli Profilaktycznych.
Wczoraj (22.03.18) na deskach Browaru B młodzież zaprezentowała się już ósmy raz. Jak co roku młodzi ludzie opowiadali poprzez sztukę o problemach, z jakimi stykają się współcześni nastolatkowie, w tym o uzależnieniach, braku zrozumienia w środowisku rodzinnym i rówieśniczym, samotności.
Hasło tegorocznej edycji to „Nie jestem wytworem okoliczności – jestem konsekwencją moich decyzji”, dlatego też młodzi aktorzy uświadamiali, że to my sami mamy wpływ na nasze życie i poprzez dokonywane w życiu wybory decydujemy jak będzie ono wyglądać.
W tym roku do przeglądu zgłosiło się 5 zespołów ze szkół z miasta i powiatu włocławskiego.
Jako pierwszy zaprezentował się „Teatr Młodych Artystów” pod kierunkiem p. Elżbiety Kobus-Jasińskiej ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Kruszynie. Sztuka jaką przedstawili pt. „A gdyby było inaczej…” opowiadała o problemach młodej dziewczyny, takich jak nadmiernie wymagający rodzice i brak akceptacji ze strony koleżanek, co skutkowało podjęciem przez bohaterkę dramatycznej decyzji. Spektakl podkreślał także, że istnieje inne rozwiązanie, że możliwe jest wyjście z trudnej sytuacji.
Z kolei grupa „Fotoplastikon” z Zespołu Szkół na 3 we Włocławku, działająca pod kierunkiem p. Agaty Szulc i p. Marty Pałuckiej-Lewandowskiej zaprezentowała spektakl pt. „Szyba”. Opowiadał on o nastolatce, która żyje w cyberrzeczywistości, za szybą swojego smartfona. To właśnie tam przeżywa swoje miłości, radości, rozstania i konflikty. Cyberświat jest jednak bezwzględny, skazuje nas na samotność i brak umiejętności nawiązania relacji z drugim człowiekiem.
Jako trzeci zaprezentował się zespół „Tornister” pod kierunkiem p. Kamili Szylbert, reprezentujący Szkołę Podstawową nr 2 we Włocławku. Spektakl pt. „Retrospekcja”, jaki obejrzeli widzowie, to historia, która mogłaby być udziałem każdego z nas. Wszyscy bowiem doświadczamy w życiu strat, niepowodzeń, ale też miłości, nadziei i sukcesów. Pytanie, co robimy z bagażem tych wszystkich przeżyć, czy jesteśmy w stanie go udźwignąć? Przedstawienie było refleksją nad tym, na co mamy wpływ, a co jest od nas niezależne.
„Igrając z losem” to tytuł kolejnego obejrzanego wczoraj spektaklu. Zaprezentowała go grupa „Niezłomni” z Zespołu Szkół w Lubrańcu działająca pod kierunkiem p. Beaty Szczepańskiej i Iwony Nowakowskiej. Jego bohaterką była Karolina, młoda dziewczyna, która pod wpływem nowych znajomych zaczęła sięgać po używki. Chłopak nastolatki próbował ją przekonać, że to nie jest dobra droga, ale co zrobiła Karolina? O tym zadecydowali widzowie, bowiem spektakl miał formę interaktywną i to publiczność wybrała zakończenie opowiadanej historii.
Jako ostatni zaprezentował się Teatr Profilaktyczny „Nieupoważnionym Wstęp Wzbroniony” pod kierunkiem p. Agaty Wiśniewskiej ze Szkoły Podstawowej nr 23 we Włocławku. Młodzież przedstawiła spektakl zatytułowany „Feniks”, który poruszał problem dyskryminacji. Tytułem nawiązywał do legendarnego Feniksa, który odrodził się jeszcze wspanialszy. A co z głównym bohaterem, czy również przejdzie przemianę?
Po prezentacji wszystkich zespołów nadszedł czas na obrady jury, które wyłoniło zdobywcę nagrody Grand Prix. Również publiczność miała możliwość wybrania spektaklu, który jej zdaniem najbardziej poruszył serca widzów.
Po raz pierwszy w historii włocławskich przeglądów spektakli profilaktycznych nagrodę Grand Prix i nagrodę publiczności otrzymała ta sama grupa. Bezkonkurencyjny okazał się zespół „Fotoplastikon” z Zespołu Szkół nr 3 we Włocławku.
Specjalne wyróżnienie od jury otrzymali również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 23 we Włocławku zrzeszeni w grupie „Nieupoważnionym Wstęp Wzbroniony”.
Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy, policyjne maskotki Polfinki i kosze pełne słodyczy. Na laureatów czekają też dodatkowe atrakcje tj. seans filmowy i wycieczka do Gdańska. Nagrody ufundowały Urząd Miasta Włocławek i Starostwo Powiatowe we Włocławku.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również spotkamy się z młodzieżą na kolejnym, poruszającym serca i zmuszającym do refleksji Włocławskim Przeglądzie Spektakli Profilaktycznych.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 37.18 MB)