Aktualności

14 czerwca - ŚWIATOWY DZIEŃ HONOROWEGO KRWIODAWCY

KLUB

HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK

PRZY

                KOMENDZIE MIEJSKIEJ POLICJI WE WŁOCŁAWKU

 

          Z okazji obchodzonego w dniu dzisiejszym Światowego Dnia Krwiodawcy,

 

wszystkim krwiodawcom z KMP we Włocławku, a także sympatykom i osobom, którym bliska jest idea honorowego krwiodawstwa, składamy serdeczne życzenia: dużo siły, zdrowia, zaangażowania i pozytywnego samozaparcia w aktywnym uczestnictwie w inicjatywach promujących ten dar życia.

 

Co roku 14 czerwca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Wydarzenie to jest okazją do zwiększenia świadomości potrzeby zapewnienia pacjentom dostępu do bezpiecznej krwi i preparatów krwiopochodnych oraz podziękowania honorowym krwiodawcom za ratujący życie dar krwi.

Święto dedykowane dawcom krwi, obchodzone jest corocznie w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi, za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla.

 

Dostęp do krwi stanowi niezbędną pomoc dla pacjentów, cierpiących na choroby, stanowiące zagrożenie dla życia, przedłużając i zapewniając im wyższą jakość życia. Krew jest również ważnym elementem leczenia, zarówno podczas planowanych zabiegów, jak i w trakcie pilnych sytuacji. Stanowi ponadto zabezpieczenie złożonych procedur medycznych i chirurgicznych. Odgrywa również istotną rolę w kontekście ratowania życia matek oraz opieki okołoporodowej.

Krew to bezcenny dar, niezbędny w leczeniu rannych, poszkodowanych podczas wszelkiego rodzaju katastrof, klęsk żywiołowych, wypadków, czy też konfliktów zbrojnych.

Jak wielkie są potrzeby, niech świadczą choćby liczby, dotyczące polskich dróg, na których w całym 2018 roku miało miejsce ponad 31 tys. wypadków, w których zginęło 2838 osób. Tylko w dniu wczorajszym zdarzyło się 100 wypadków drogowych, podczas których rannych zostało 117 poszkodowanych.

Mamy bolesną świadomość tego, że każdego roku życie i zdrowie milionów osób jest narażane z różnych powodów. Przykładowo, w ostatniej dekadzie katastrofy dotknęły ponad 250 milionów osób, powodując śmierć blisko miliona z nich. Katastrofy naturalne, takie jak trzęsienia ziemi, powodzie i burze, stwarzają znaczne zapotrzebowanie na opiekę zdrowotną w nagłych wypadkach, a jednocześnie zdarza się, że w czasie ich trwania, niszczone są ważne ośrodki tejże opieki zdrowotnej, jak np. szpitale.

Dlatego tak ważne jest promowanie idei krwiodawstwa i zachęcanie do jej oddawania.  Krwiodawstwo naprawdę nic nie kosztuje, nie wymaga żadnego wysiłku. Nikt z nas nie wie przecież kiedy, gdzie i w jakich okolicznościach, właśnie nasza krew może komuś uratować życie. To może być najbliższa Ci osoba …

 

                            Zarząd Klubu HDK PCK przy KMP we Włocławku

Powrót na górę strony