Maraton spotkań w SP nr 22 i nr 7
Szybko zapadający zmrok, mgła i opady deszczu to tylko kilka czynników mających jesienią wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze. O ile dorośli są świadomi zagrożeń wynikających z takiej aury, o tyle dzieciom należy przypominać i wskazywać zagrożenia jakie ze sobą niosą złe warunki atmosferyczne i nasze postępowanie jako uczestników ruchu. Natomiast starszym, którzy w pochmurne dni spędzają więcej czasu przed komputerem, należy uzmysłowić zagrożenia związane z cyberprzestępczością . To właśnie bezpieczeństwo na drodze i w sieci było głównym tematem spotkań włocławskich policjantek z uczniami szkół podstawowych w mieście. Ich wizyta z pewnością wpłynie na utrwalenie dobrych nawyków postępowania wśród uczniów.
W poniedziałek (28.10.2019) i wtorek (29.10.2019) policjantki z Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji we Włocławku odwiedziły uczniów Szkoły Podstawowej nr 22 na osiedlu Zazamcze. W ramach wizyty omówiły one różne zagadnienia związane z bezpieczeństwem maluchów w domu, na podwórku czy podczas korzystania z internetu. Głównym tematem rozmów była jednak kwestia poruszania się po drogach, w tym prawidłowe przechodzenie przez jezdnię.
Dzieci z klas I-III miały okazję poćwiczyć w miasteczku ruchu drogowego właściwe pokonywanie drogi oraz poznać i przypomnieć sobie podstawowe znaki i symbole drogowe. Funkcjonariuszki zwróciły uwagę na pochmurną aurę towarzyszącą nam w ostatnich dniach, zwłaszcza o poranku i popołudniami, czyli wtedy gdy maluchy podążają do szkoły lub domu. Przy tej okazji opowiedziały kilkulatkom dlaczego używanie elementów odblaskowych jest tak ważne i jak wpływa to na nasze życie i zdrowie.
W tych samych dniach przedstawicielka Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji była gościem Szkoły Podstawowej nr 7 na Południu. Spotkała się ona z uczniami klas VI-VIII, z którymi rozmawiała o zagrożeniach wynikających z używania internetu, dotyczących cyberprzestępczości. Z nastolatkami poruszała kwestię hejtu, trudnych relacji z rówieśnikami oraz czyhających po drugiej stronie monitora niebezpieczeństwach, na które nieświadomie mogą narazić się młodzi ludzie.
Młodzież miała także okazję dowiedzieć się czym jest czyn karalny i jaka odpowiedzialność grozi za jego popełnienie. Zainteresowani mogli zadawać pytania i podzielić się swoimi odczuciami na konkretne zagadnienia.
Uczniowie biorący udział w spotkaniach z mundurowymi chętnie dzielili się z nimi swoimi spostrzeżeniami. Młodsi wykazali się doskonałą znajomością numerów alarmowych i ich zastosowaniem, a starsi ochoczo dyskutowali o internetowych zasadzkach. Zdobyta przez nich wiedza z pewnością przełoży się na umiejętności właściwego zachowania i przyczyni się do bezpieczniejszej przyszłości.