Wiadomości

Warunki nie sprzyjają wchodzeniu na zamarznięte zbiorniki wodne

Data publikacji 23.02.2021

Ostatnie cieplejsze dni sprawiły, że zbiorniki wodne na których jest tafla lodu stały się bardzo niebezpieczne. Pamiętajmy, że nieodpowiedzialne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie, a wchodzenie na lód jest teraz bardzo niebezpieczne. Apelujemy o rozsądek i powstrzymanie się od przebywania na zamarzniętych zbiornikach.

Od kilku tygodni trwała zimowa aura, która sprzyjała tworzeniu się tafli lodu na zbiornikach. Jednak ostatnie kilka dni w pogodzie spowodowały dużą zmianę w grubości pokrywy lodowej na zbiornikach wodnych. Dość wysokie temperatury i operujące słońce wpłynęło w znacznym stopniu na bardzo szybką zmianę struktury tafli lodu, a wejście na nią może spowodować zagrożenie załamania się lodu pod osobą. Nawet jeśli dzień wcześniej pokrywa w miejscu przebywania była bezpieczna to teraz już tak nie jest. Dlatego policyjni „wodniacy” przez cały czas kontrolują takie miejsca i ostrzegają osoby przebywające w pobliżu zamarzniętych zbiorników o istniejących zagrożeniach.  

A jeśli już dojdzie do przypadku załamania się lodu pod nami, to starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Po wydostaniu się na suchą taflę lodu pamiętajmy, żeby przez cały czas wszystkie czynności wykonywać na leżąco, co spowoduje zmniejszenie nacisku na lód i pozwoli nam bezpiecznie skierować się do brzegu.  

Natomiast kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.

Za każdym razem poinformujmy o fakcie wypadku służby ratownicze dzwoniąc na numer alarmowy 112, które udzielą wyziębionej osobie pomocy medycznej.

Powrót na górę strony