Wiadomości

Zamiast telefonu.. kamienie

Data publikacji 30.05.2009

Kamienie zamiast telefonu. Do włocławskiej policji wpłynęło zawiadomienie o oszustwie dokonanym na szkodę jednego z mieszkańców naszego miasta. 33-letni mężczyzna zgłosił, że za pośrednictwem jednego z portali internetowych zamówił ...

 Kamienie zamiast telefonu. Do włocławskiej policji wpłynęło zawiadomienie o oszustwie dokonanym na szkodę jednego z mieszkańców naszego miasta. 33-letni mężczyzna zgłosił, że za pośrednictwem jednego z portali internetowych zamówił telefon komórkowy. Na wskazane konto przelał zaliczkę i oczekiwał na towar. Jakie był jego zdziwienie, kiedy po otworzeniu przesyłki okazało się, że otrzymał.. kamienie.
Teraz policjanci wyjaśniają, jak doszło do tego oszustwa.
 
Aby ustrzec się przed podobnymi przypadkami podajemy kilka wskazówek, z których możesz skorzystać!!!

Jak bezpiecznie kupować w sieci?


Ze statystyk wynika, że coraz chętniej kupujemy w sieci. Jest to wygodne, gdyż możemy przejrzeć wiele ofert, nie ma kolejek i produkt można zamówić z dostawą do domu. Niestety, tak jak w świecie rzeczywistym, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja.


W ubiegłym roku na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji we Włocławku wszczęto 49 spraw dotyczących oszustw dokonanych przy pomocy portali aukcyjnych (art. 286 § 3 KK oszustwo przy wykorzystaniu mediów).


Pamiętajmy;


  • Przede wszystkim zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.

  • Korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych. Zasięgnąć o nim opinii np. u znajomych lub na forach internetowych. Zwracać też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu a nie jest ograniczony tylko do kontaktu e-mailowego lub poprzez komunikator internetowy. Wtedy, mając adres i telefon, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy się skontaktować ze sprzedawcą.

  • Nie kupować, korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Zachowywać całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.

  • Jeżeli zakupujemy towar i decydujemy się za niego płacić kartą kredytową to należy zwracać uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a w adresie zamiast „http” powinno być "https".

  • Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność. Prześledźmy czy wcześniej nie były sprzedawane przedmioty małej wartości a obecnie o znaczącej, gdyż takie działanie mogło mieć na celu uzyskanie pozytywnych komentarzy.

  • Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. Oszuści często wykorzystują znane marki i nazwy nieznacznie je przekształcając np. zmieniając tylko jedną literkę w nazwie;np. wstawienie zamiast litery „l”( małe L ) litery „I” ( duże i )

  • Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, to przy odbiorze przesyłki starajmy się otworzyć ją w obecności osoby przekazującej i natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.



Co muszę wiedzie przed zakupem programu, gry;


  • Czy kupuję u renomowanego sprzedawcy?

  • Czy Certyfikat Autentyczności jest dołączony?

  • Czy dołączony jest dysk z hologramem lub nośnik odzyskiwania?

  • Czy opakowanie i dokumentacja produktu są wysokiej jakości?

  • Czy licencja oprogramowania pozwala na jego sprzedaż?






Powrót na górę strony