Wiadomości

Nie bądźmy obojętni wobec osób będących w kryzysie bezdomności

Data publikacji 02.12.2023

Coraz niższe temperatury, to trudne i niebezpieczne dla życia osób warunki. Włocławscy policjanci, realizując działania pomocowe w ramach akcji „Zima 2023/2024”, sprawdzają miejsca, w których mogą znajdować się osoby w kryzysie bezdomności, nieporadne, potrzebujące pomocy. Można także zgłaszać takie miejsca za pomocą Krajowej Mapie Zagrożenia Bezpieczeństwa.

Zima zbliża się nieuchronnie, za oknem coraz niższe temperatury, co stanowić może duże niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia osób zjnajdujących się w kryzysie bezdomności, samotnych, czy nieporadnych życiowo. Włocławscy policjanci rozpoczęli już działania zmierzające do zapewnienia im bezpiecznego przetrwania tych trudnych zimowych warunków.

Funkcjonariusze sprawdzają pustostany, ogrody działkowe, parki, przystanki autobusowe oraz inne miejsca, w których znajdować się mogą osoby potrzebujące pomocy.

W ramach codziennych obchodów dzielnicowi zwracają także uwagę na osoby starsze, mieszkające samotnie, które być może nie potrafią same zapewnić sobie zimą odpowiednich warunków.

Działania te mają na celu zapobieżenie przypadkom śmierci w wyniku wyziębienia.

Mundurowi informują o zagrożeniach związanych ze spadkiem temperatur, a także wskazują miejsca i placówki, w których można uzyskać pomoc.

Na terenie Włocławka funkcjonują następujące punkty pomocowe dla osób znajdujących się w kryzysie bezdomności:

- Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Płockiej 2;

- Schronisko dla Bezdomnych Kobiet i Mężczyzn przy ul. Karnkowskiego 7;

- Ogrzewalnia przy ul. Wyszyńskiego 6, czynna sezonowo od listopada do końca marca.

Apelujemy o to, aby nie być obojętnym i przekazywać służbom informacje o osobach znajdujących się w kryzysie bezdomności, samotnych, nieporadnych, czy też ubranych nieadekwatnie do panujących warunków pogodowych, których życie może być zagrożone z uwagi na niskie temperatury.

Informacje o takich miejscach można przekazywać służbom za pośrednictwem aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przypominamy jednak, że jeśli widzimy osobę, której potrzebna jest natychmiastowa pomoc, należy zadzwonić na numer alarmowy 112, gdyż KMZB nie służy do zgłaszania pilnych interwencji.

  • Policjant podczas kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych
  • Policjant podczas kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych
  • Policjant podczas kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych
  • Policjant podczas kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych
Powrót na górę strony