Akcja ZNICZ
Policjanci
z KMP we Włocławku wspólnie z funkcjonariuszami z Posterunków
Policji od 29 października do 1 listopada 2010 r., będą prowadzić
na terenie powiatu włocławskiego wzmożone działania pod nazwą „
ZNICZ 2010”.
Policjanci z KMP we Włocławku wspólnie z funkcjonariuszami z Posterunków Policji od 29 października do 1 listopada 2010 r., będą prowadzić na terenie powiatu włocławskiego wzmożone działania pod nazwą „ ZNICZ 2010”. Celem planowanych działań jest ograniczenie wszelkich zdarzeń drogowych i zapobieganie kradzieżom oraz włamaniom do pojazdów.
Dzień wszystkich Świętych to kolejny w tym roku okres wzmożonego ruchu na drogach. Celem większości podróżnych będą miejsca pochówku osób bliskich. Duże natężenie ruchu pieszego i kołowego oraz parkujących pojazdów w okolicach cmentarzy, niesie za sobą nie tylko zwiększenie zagrożenia w tych rejonach występowania zdarzeń drogowych, ale również występowania zdarzeń kryminalnych takich jak kradzieże torebek, portfeli, pojazdów oraz włamań do pojazdów. Ponadto częstymi zdarzeniami występującymi w tym okresie jest okradanie grobowców z wieńców i kwiatów. Należy również pamiętać, że panująca w tym okresie aura – mgły, opady deszczu, szybko zapadający zmrok, gnijące na jezdni liście i niejednokrotnie przymrozki przyczyniają się w pewnym zakresie do zaistnienia zdarzeń drogowych. Nie mniej jednak głównymi przyczynami powstania zdarzeń drogowych są nadmierna prędkość, nieprawidłowo wykonane manewry, kierowanie pojazdami w stanie po użyciu alkoholu.
Pamiętajmy! Wybierając się w podróż powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo. Poruszając się własnym samochodem wcześniej sprawdźmy stan techniczny pojazdu. Usuńmy choćby nawet najdrobniejsze usterki. Za kierownicę siadajmy trzeźwi i wypoczęci. W innym wypadku oprócz odpowiedzialności karnej możemy odpowiadać za utratę zdrowia lub życia innych osób. Zapnijmy pasy bezpieczeństwa i stosujmy się do znaków drogowych. Samochód zaparkujmy najlepiej na strzeżonym parkingu lub w miejscu dobrze widocznym i oświetlonym. Po wyjściu z samochodu zabierzmy ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty, dokumenty, pieniądze, telefon. Nie zapomnijmy włączyć alarm. Z kolei wybierając się w podróż pociągiem czy autobusem unikajmy tłoku, pilnujmy bagażu szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu. Pamiętajmy, aby nie rozmawiać z przygodnie poznanymi ludźmi i nie przyjmować poczęstunków od współpasażerów. W pociągu opuszczając przedział choćby na chwilę zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty.
Apelujemy również do pieszych, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię piesi powinni zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie lub wychodzenie spoza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie.
Zadbajmy o Nasze bezpieczeństwo