Wiadomości

Debatujemy z osobami starszymi

Data publikacji 24.04.2015

Mimo charakteru grupowego, debata
społeczna jest formą spotkania, które ułatwia indywidualne „dotarcie” z
przekazem do każdej osoby. Policjanci wraz z osobami starszymi spotkali się
wczoraj (15.04.), aby omawiając istotne zagadnienia, ...

Mimo charakteru grupowego, debata społeczna jest formą spotkania, które ułatwia indywidualne „dotarcie” z przekazem do każdej osoby. Policjanci wraz z osobami starszymi spotkali się wczoraj (15.04.), aby omawiając istotne zagadnienia, zapobiec niepożądanym społecznie sytuacjom.

Debata skierowana była do osób starszych, wśród nich były również osoby z Polskiego Związku Głuchych, które tym bardziej mogą padać ofiarą wyłudzaczy pieniędzy.

            Początkowo przybyli zostali zapoznani z ogólną statystyką Komendy Miejskiej Policji we Włocławku, co przybliżyło im m.in.: temat najczęściej występujących przestępstw.

 

Głównie jednak spotkanie poświęcone zostało przestępstwom na tzw. „wnuczka- policjanta” oraz innym zagrożeniom, które mogą dotknąć osoby starsze. Funkcjonariusz omówił mechanizmy, jakimi posługują się sprawcy, metody oddziaływania na drugą osobę, umiejętności manipulacyjne. Wskazał jak w konkretnych sytuacjach należy zachować się, weryfikując „prawdomówność” np. osoby, która kontaktuje się z nami telefonicznie.

Swoją obecność zaznaczyli również uczniowie Gimnazjum nr 4 im. ONZ we Włocławku, którzy współdziałając z osobami starszymi,  teatralnie przedstawili problematykę oszustw. Zobrazowane zostały krótkie wątki, pokazujące ewentualny scenariusz sytuacji, w której może znaleźć się każdy potencjalny „senior”.   

    

Mówcy, w tym głównie zastępca Komendanta Miejskiego Policji-mł. insp. Maciej Estkowski oraz policjanci Wydziału Prewencji, skupili się przede wszystkim na aspektach praktycznych, realnych sytuacjach, które mogą zdarzyć się w życiu codziennym. Ukierunkowywali na sposób zachowywanie się w sytuacjach dwuznacznych, gdy istnieje podejrzenie przestępstwa. Słuchacze mieli możliwość zadawać pytania, z czego niejednokrotnie korzystali.

    

Dostrzegalna duża frekwencja pokazuje, że tego typu debaty mają sens i są potrzebne. To z pewnością mobilizuje do organizowania i realizowania społecznych przedsięwzięć.  

 

 

 

Powrót na górę strony