Profilaktyka bez granic wiekowych
Specjalistki prewencji kryminalnej z włocławskiej komendy regularnie odwiedzają różne szkoły. Tematy spotkań, dyskusji uzależnione są od potrzeb, jakimi charakteryzują się poszczególne grupy wiekowe. Mali odbiorcy mogą posłuchać o bezpieczeństwie, młodzież poprzez zaznajamianie się z konsekwencjami może uświadamiać sobie zakres indywidualnej odpowiedzialności.
W ramach realizowania profilaktycznego celu przedstawiciele Policji spotkali się z uczniami z Zespołu Szkół Integracyjnych, Szkoły Podstawowej nr 8 oraz przedszkolakami z włocławskiego „Kujawiaczka”. Podczas tych spotkań dzieciom zostały przedstawione, przypomniane zasady ruchu drogowego. Przy wykorzystaniu miasteczka ruchu drogowego, prowadzący spotkania wskazali odbiorcom, jak mają się zachowywać, aby w konsekwencji bezpiecznie dotrzeć do szkoły. Dzieci otrzymały cenne wskazówki, które mogą być przydatne w przypadku zaistnienia rozmaitych niekorzystnych dla nich sytuacji, m.in.: zagubień, kontaktu z obcą osobą, nieznanym psem.
Inna, choć niemniej ważna tematyka została poruszona w Zespole Szkół nr 7, przy ul. Gniazdowskiego. Tam, podczas pogadanki z gimnazjalistami zostały omówione zagadnienia związane z odpowiedzialnością nieletnich, demoralizacją, czynami karalnymi. Specjalistki prewencji poprzez to, że młodzież uważała, że za wiele ich czynów odpowiedzialność ponoszą rodzice, wywnioskowały, że uczniowie nie posiadają odpowiedniej wiedzy na ten temat. W celu uświadomienia ich od jakiego wieku i za jakie czyny to oni ponoszą konsekwencje, bardziej szczegółowo skupiły się na tym wątku.
Z internetu korzystają teraz praktycznie wszyscy nastolatkowie. W związku z tym, że niejednokrotnie użytkownicy niewłaściwie interpretują zasady jego korzystania, to zagadnienia również zostało szerzej omówione. Bezpieczeństwo w sieci, ochrona publicznego wizerunku pokazały jak uczniowie mają poruszać się w wirtualnej przestrzeni.