Przemoc, pomoc- to nasze sprawy
Warsztaty biblioterapeutyczne, pogadanki, zajęcia plastyczne, pokaz filmu- to kolejne przedsięwzięcia z bogatej oferty przygotowanej w ramach Kampanii Białej Wstążki. W sposób niekonwencjonalny w trakcie tych zajęć można było dowiedzieć się wielu informacji o rzeczach oczywistych, o sytuacjach, z którymi mamy do czynienia- przemocy i konieczności pomocy.
O różnych obliczach przemocy, tolerancji, o tym, w jaki sposób możemy pomóc- o tym wszystkim rozmawiali specjaliści podczas warsztatów biblioterapeutycznych zorganizowanych dla najmłodszych, nieco starszych i całkiem dojrzałych osób. Zajęcia odbywały się na terenie różnych bibliotek, które stały się współorganizatorami działań kampanii „Białej Wstążki”.
Jedno ze spotkań, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Warszawskiej, dotyczyło tematu: "Asertywność a agresja. Sztuka konstruktywnej komunikacji". Obecna wśród pracowników bibliotek miejskich, specjalista prewencji przedstawiła dlaczego właśnie ta tematyka jest poruszona w ramach kampanii „Białej Wstążki”. Jednocześnie przypomniała cel całego przedsięwzięcia i z czego on wypływa. Słuchaczki miały okazję posłuchać o czynach karalnych związanych z aktami przemocy. Uzyskały informacje o miejscach, w których można zwrócić się o pomoc.
Duża część spotkania poświęcona była asertywności oraz komunikacji przynoszącej konstruktywne rozwiązania. Psycholog wraz z pedagogiem w oparciu o przykłady demonstrowały jak wyrażać swoje zdanie zachowując się asertywnie, stanowczo, a jednocześnie bez przejawów agresji, w jaki sposób należy zachowywać niezależność, bronić się przed atakami werbalnymi, posiadającymi znamiona przemocy.