„Oblicza przemocy” oczami zawodowców
Obecność osób wyspecjalizowanych w psychologii, prawie, pracy socjalnej, pielęgniarstwie, służbach mundurowych nadała debacie profesjonalny wydźwięk. Po wygłoszonych prelekcjach publiczność mogła zadawać pytania.
W ramach kampanii „Białej Wstążki” toczą się różne rozmowy na temat przemocy. Jedna z nich, tym razem mająca naukowy charakter odbyła się w Kujawskiej Szkole Wyższej we Włocławku. Podczas debaty zostały omówione rozmaite zagadnienia spójne z tematyką przemocy. Słuchacze mieli okazję posłuchać o zjawisku przemocy w rodzinach z problemem uzależnienia, o somatycznych następstwach przemocy fizycznej, o „chłodnej” domowej przemocy, dozorach nad sprawcami przemocy, statystycznym aspekcie destrukcyjnych zachowań. Informacje z punktu naukowego jak i społecznego przedstawiły osoby reprezentujące różne środowiska, ale nie odmienne stanowiska w kwestii zwalczania tego zjawiska. Wśród nich był policjant, przedstawicielki kadry pedagogicznej Kujawskiej Szkoły Wyższej, kurator zawodowy, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
W związku z tym, że spotkanie miało charakter debaty, po wysłuchaniu wystąpień wywiązała się dyskusja. Pedagogów szkolnych, uczniów interesowało to jak można zmobilizować osobę dotkniętą przemocą do rozmowy nt. problemu, jak budować u niej zaufanie, do jakich konkretnych miejsc można zgłosić się o uzyskanie pomocy.
Przedsięwzięcie umożliwiło poznanie merytorycznych aspektów dot. przemocy, jakie wynikają z przepisów prawa czy nauki.