Wiadomości

Happening Biała Wstążka

Data publikacji 11.12.2015

Kampania trwająca 16 dni, po szeregu przedsięwzięciach dobiegła końca. Nie oznacza to wcale, że końca dobiegł również sprzeciw dotyczący przemocy. Chodzi bowiem o to, aby przesłanie haseł wybrzmiewających podczas kampanii aktualne były codziennie.

Rozmaite miejsca, różne osoby, różnorodność zajęć i jedna tematyka- przemoc. Przez 16 dni odbyły się inicjatywy, dostosowane do potrzeb każdej grupy społecznej. Nie brakowało zajęć dla uczniów, seniorów, kadry pedagogicznej, rodziców. Odbywały się debaty społeczne, wykłady naukowe, inicjatywy bardziej i mniej oficjalne. Trudny temat jakim jest przemoc był poruszany również w bardziej swobodnych okolicznościach, tj. koncert, festyn rodzinny czy seans filmowy. Jeśli ktoś czuł potrzebę poruszyć kwestię zjawiska przemocy, wyrazić swój sprzeciw, dezaprobatę, brak tolerancji miał szeroki wybór w całym wachlarzu oferowanych przedsięwzięć.

Wczoraj (10.12) kampania Białej Wstążki oficjalnie się zakończyła. Tak jak cały przebieg tak koniec nie odbył się w zaciszu. Najpierw odbył się przemarsz ulicami Włocławka, w którym to uczestniczyli organizatorzy, koordynatorzy kampanii, służby mundurowe, uczniowie. Do tej końcowej manifestacji mógł przyłączyć się każdy. Przed maszerującymi osobami usytuowana była biała trumna- symbolizująca  bardzo wymowny sprzeciw dla przemocy. Później wszyscy zgromadzili się przy włocławskim centrum handlowym. Tam specjalista prewencji kryminalnej podziękował wszystkim przedstawicielom instytucji zaangażowanym w kampanię. Każdy kto z nich czuł potrzebę wyrażenia podsumowującego zdania mógł zabrać głos. Happening zakończył się tanecznym rytmem. Na Pl. Grodzkim uczestnicy zatańczyli belgijkę.  

Jako pracownicy Policji mamy nadzieję, że kampania spełniła swoje cele i założenia. Miała zadziałać jeszcze bardziej uświadamiająco o negatywnych skutkach zjawiska przemocy, pomóc  zweryfikować kiedy mamy do czynienia z niekorzystnymi sytuacjami, uwrażliwić na krzywdę drugiego człowieka, uczulić na niezachowywanie  postawy biernego obserwatora. 

Powrót na górę strony