O procedurze Niebieskiej Karty z przedstawicielami oświaty
Jak przebiega interwencja wobec przemocy w rodzinie, jaka jest istota funkcjonowania grup roboczych i zespołów interdyscyplinarnych, jaką rolę odgrywają w tym wszystkim pracownicy oświaty- na te i inne pytania odpowiedzi udzielali przedstawiciele włocławskiej policji oraz ośrodka pomocy rodzinie.
O przemocy w ciągu ostatnich kilkunastu dni było bardzo głośno. Wszystko to za sprawą Kampanii Wobec Przemocy Biała Wstążka. Kampania się skończyła, ale to nie znaczy, że skończył się problem przemocy.
Od wielu już lat policjanci podejmują szczególną procedurę interwencji wobec przemocy w rodzinie. W celu zebrania wszelkich informacji na temat sytuacji, którą zastaną, udokumentowania faktów ale i zmotywowania osoby doznającej przemocy do dalszego działania sporządzana jest dokumentacja Niebieskiej Karty.
Od kilku już lat powołane do życia zostały zespoły interdyscyplinarne, grupy robocze, które wspomagają i ukierunkowują dalszą pomoc.
W skład takich grup wchodzą przedstawiciele różnych instytucji m.in.pracownicy socjalni, policjanci, prawnicy, kuratorzy, pracownicy oświaty. To właśnie do tej grupy kierowany był cykl szkoleń z zakresu tej tematyki.
W trakcie szkoleń przypomniane zostały aktualnie obowiązujące przepisy, przybliżona została istota funkcjonowania zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych, omówiono sytuacje, które dają podstawę do założenia NK, jakie są obowiązki i zadania członków takich grup itp.
Każdy z uczestników szkolenia otrzymał poradnik dla pracowników oświaty z zakresu NK oraz wykaz instytucji pomocowych działających na naszym terenie.
Takie przedsięwzięcia, wszelkiego typu szkolenia służą przygotowaniu jak najbardziej profesjonalnym działaniom pomocowym osobom dotkniętym przemocą oraz jej sprawcom.