Wiadomości

Seniorzy z „Akademii Seniora 60+” wiedzą jak zadbać o swoje bezpieczeństwo

Data publikacji 20.02.2019

Podczas „Akademii Seniora 60+” zorganizowanej we włocławskiej komendzie Policji, seniorzy z regionu usłyszeli wiele wskazówek na temat ich bezpieczeństwa. Przedstawiciele policji opowiedzieli o tym, jak uniknąć oszustw, czy kradzieży. Pokazali też seniorom proste, ale skuteczne sposoby obrony przed napastnikiem oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.

Wczoraj (19.02.2019) w IV edycji „Akademii Seniora 60+” kolejni przedstawiciele tej grupy wiekowej  mogli uczestniczyć w szkoleniu profilaktycznym dotyczącym ich bezpieczeństwa.

Przedstawiciele Wydziału Prewencji przekazali uczestnikom spotkania wiele cennych rad o tym, jak nie stać się ofiarą przestępstwa. Informowali między innymi o sposobach postępowania, w sytuacji, gdy skontaktuje się z nimi rzekomy „wnuczek”, czy „policjant”. Seniorzy dowiedzieli się również jak uniknąć kradzieży w miejscach publicznych, takich jak ulice, targowiska, środki komunikacji miejskiej. Nie zabrakło także przypomnienia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ze szczególnym naciskiem na elementy odblaskowe. Mundurowi zachęcali, aby nosić odblaski także w terenie zabudowanym, gdzie co prawda nie są obowiązkowe, ale znacznie poprawiają widoczność i bezpieczeństwo użytkowników dróg.

 

 Nie mogło zabraknąć rozmowy o udostępnionych społeczeństwu narzędziach „Moja Komenda” i  „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Pierwsza z nich jest aplikacją na telefon komórkowy, która umożliwia odszukanie dzielnicowego z danego rejonu i nawiązania z nim kontaktu.

Natomiast narzędzie „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” pozwala lokalnej społeczności wskazywać mundurowym miejsca zagrożone popełnieniem przestępstw i wykroczeń. Każdy taki sygnał naniesiony na mapę policjanci weryfikują i w razie jego potwierdzenia podejmują kroki w celu eliminacji zagrożenia.  Na zakończenie części teoretycznej każdy z uczestników otrzymał od policjantów kamizelkę odblaskową i brelok z numerami kontaktowymi do dzielnicowych.

 

Po części wykładowej nadszedł czas na zajęcia praktyczne. Seniorzy uczyli się od mundurowych prostych, ale niezwykle skutecznych technik samoobrony. Mieli też okazję przećwiczenia zasad udzielania pierwszej pomocy, w tym pomocy udzielanej małym dzieciom, np. wnuczkom, które są pod opieką babć i dziadków.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.14 MB)

Powrót na górę strony